پیام های مرتبط با سلامت مادران

1392/4/18 0:0
آیا می دانید هر ساله شاهد از دست رفتن مادران و بی پناه شدن فرزندانی می شویم که شاید با کمی توجه به توصیه های پرسنل بهداشتی درمانی چنین نمی شد .

بسیاری از این مرگ ها ناشی از بیماری های زمینه ای مادر بوده که چون قبل از بارداری پی گیری و درمان نشده در دوران بارداری تشدید و موجب عوارض جبران ناپذیر شده اند . آیا می دانید مادر شدن نیاز به برنامه ریزی دارد .... آیا می دانید بسیاری از بیماری ها قبل از بارداری باید شناخته ، درمان و یا کنترل شوند تا بتوان بارداری بی خطری را طی کرد .
بیایید با آگاهی و همکاری خودتان و با تلاش و زحمات پرسنل بهداشتی درمانی ، اقدامی مناسب برای داشتن بارداری سالم و تا حد امکان کم خطر انجام دهید. یعنی : مراجعه به مراکز بهداشتی درمانی برای انجام مراقبت و مشاوره پیش از بارداری برای شما که :
1- تازه ازدواج کرده و قصد باردار شدن دارید
2- یا به قصد بارداری روش پیشگیری از بارداری خود را قطع کرده اید.


- آیا علائم خطر دوران بارداری را می شناسید ؟
مادران گرامی در صورت داشتن هر یک از علائم زیر بلافاصله به مراکز بهداشتی درمانی یا متخصص زنان مراجعه کنید .
- درد پهلو - سوزش ادرار - تب و لرز - تهوع و استفراغ شدید - درد و ورم یکطرفه ساق و ران
- سردرد شدید - تاری دید - ورم به خصوص در ناحیه دست و صورت - افزایش وزن ناگهانی
- درد شدید شکم - ترشحات خونی یا آبکی از دستگاه تناسلی - تنگی نفس و تپش قلب - مشکلات پوستی
- کاهش حرکات جنین- عفونت ،آبسه و درد شدید دندان -رنگ پریدگی یا زردی

- آیا می دانید بهترین نوع زایمان ، زایمان به روش طبیعی است که مهمترین فایده آن کاهش مرگ مادران است . از مزایای دیگر زایمان طبیعی در مقایسه با زایمان به روش سزارین ، پیشگیری از مواردی مانند عفونت ، از دست دادن خون و آسیب دیدن روده است .
توجه داشته باشید یکی از عوارض سزارین ، پارگی روده بعد از عمل است که از علائم آن عدم دفع مدفوع پس از سزارین ، تهوع و استفراغ ، تب و درد شکم است .
فراموش نکنید تعیین نوع زایمان بر اساس شرایط مادر بر عهده پزشک و پرسنل مراکز بهداشتی می باشد و هرگز به دلیل ترس از درد زایمان که یک امر طبیعی است سزارین را به زایمان طبیعی ترجیح ندهید .

- آیا علائم خطر پس از زایمان را می شناسید ؟
مادران گرامی در صورت داشتن هر یک از علائم زیر پس از زایمان بلافاصله به مراکز بهداشتی درمانی یا متخصص زنان مراجعه کنید .
-تب و لرز - درد شکم یا پهلوها - عدم دفع ادرار در 24 ساعت اول پس از زایمان - درد ، تورم و سفتی سینه ها
- سوزش یا درد هنگام ادرار کردن - بی اختیاری ادرار یا مدفوع - رنگ پریدگی شدید
- خونریزی بیش از حد قاعدگی یا دفع لخته - خروج ترشحات چرکی و تورم یا درد محل بخیه
- ترشحات چرکی و بدبوی رحم - سرگیجه یا سردرد شدید - درد و ورم یکطرفه ساق و ران

- آیا می دانید در دوران بارداری ، تهوع و استفراغ با شدت کم شایع هستند . اما استفراغ شدید حاملگی حالتی است که باعث کاهش وزن و از دست دادن آب بدن شده و در نهایت ممکن است منجر به عوارض جبران ناپذیر شود .
مادران باردار باید در صورت داشتن تهوع و استفراغ شدید حتما به مرکز بهداشتی درمانی ، متخصص یا بیمارستان مراجعه کنند و درمان لازم برای کمبود آب بدن و املاح و ویتامین های ضروری صورت گیرد .
فراموش نکنید تهوع و استفراغ شدید دوران بارداری حتی می تواند منجر به مرگ مادران باردار شود.

- آیا می دانید تکرر ادرار یکی از شکایت های شایع دوران بارداری است . اما مواظب باشید علائمی مانند سوزش ادرار و درد پهلوها از علائم عفونت ادراری می باشند که نیاز به درمان فوری دارند . اگر عفونت ادراری به موقع درمان نشود و یا علائم دیگری مانند تب و لرز و بی اشتهایی یا تهوع و استفراغ نیز به آن اضافه شود منجر به عفونت کلیه ها شده که بسیار خطرناک است . پس علائم فوق را جدی بگیرید .

- آیا تا به حال عنوان مسمومیت حاملگی را شنیده اید ؟
مسمومیت حاملگی عارضه ای شایع در دوران بارداری است که با علائم فشار خون بالا و وجود پروتئین در نمونه ادراری تشخیص داده می شود . مادران شکم اول ، حاملگی در سن بالای 35 سال ، مادران با سابقه بیماری دیابت ، بیماری های کلیوی و فشار خون بیشتر در معرض خطر این عارضه هستند .
علائم هشدار دهنده این بیماری سردرد شدید ، اختلالات بینایی و درد شکمی به خصوص درد زیر جناغ سینه است . ضمنا ورم بسیار شدید به خصوص در دست و صورت ، زردی پوست یا چشم و تهوع و استفراغ به خصوص از نیمه دوم بارداری را نیز جدی بگیرید .

- آیا می دانید کبد چرب حاملگی یک بیماری نادر اما خطرناک در دوران بارداری است . علائم آن شامل احساس کسالت ، بی اشتهایی ، تهوع و استفراغ ، درد شکم و زردی است . استفراغ مداوم در اواخر حاملگی از علائم اصلی این بیماری است پس آن را جدی بگیرید .
- مادران عزیزی که به تازگی باردار شده اید و شاید هنوز برای انجام مراقبت های دوران بارداری به متخصص یا مراکز بهداشتی درمانی مراجعه نکرده اید توجه داشته باشید که داشتن علائم : درد شدید زیر شکم ، تهوع و استفراغ شدید ، لکه بینی (گاهی موارد ) می تواند نشانه حاملگی خارج رحمی باشد که بسیار خطرناک است و یکی از اورژانس هایی مامایی محسوب می شود و یکی از علل مرگ و میر مادران در سه ماهه اول بارداری است
- مادران گرامی در صورت داشتن هرگونه علامت غیر طبیعی در دوران بارداری یا پس از زایمان به مراکز بهداشتی درمانی یا پزشک مراجعه نمایید

دریافت فایل پیوست


منبع:معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی


   
تعداد بازدید:   ۱۱۶

 


چاپ | ارسال به ايميل
< >