جراحی سزارین با بی حسی موضعی (نخاعی) با عمومی

1392/9/2 0:0
پرویز عضدی هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر/ مدیرگروه بیهوشی دانشکده پیراپزشکی

همه مادران انتظار دارند بعد از 9ماه مراقبت از نوزاد خود در رحم آن را به روش مناسبی که هم سلامت نوزاد و هم مادر در آن به بهترین مشکل مهیا شده است به محیط جدید زندگی وارد نماید مسلماً بهترین روش تولد زایمان طبیعی می باشد اما در بعضی موارد که پزشک صلاح بداند تولد نوزاد با روش سزارین یا همان عمل جراحی صورت پذیرد برای عمل جراحی اولین نکته مهم که از طرف پزشک بیهوشی مدنظر است حفظ سلامت بیمار می باشد اما تفاوتی که عمل جراحی سزارین یا سایر عمل ها دارد بابا موجود زنده سرکار داشتن است که شامل مادر و نوزاد است مادران گرامی توجه داشته باشند که کادر درمانی شما تمایل دارند بهترین روش را برای تولد نوزاد شما در نظر بگیرند بنابراین هیچ مشاوری مناسب تر از پزشک معالج ومتخصص بیهوشی نمی توانید پیدا کنید که تمامی سوالات شما را پاسخ گوید اما در این قسمت چند نکته در رابطه با ترجیح بی حسی اسپانیال یا همان نخاعی (کمری)بر بی هوشی عمومی گفته می شود شاید بسیاری از سوالهای شما را در این خصوص پاسخ دهد.

1-در جراحی سزارین پزشک جراح سریعاً باید بتواند نوزاد را از رحم خارج نماید. بنابراین درصورتی که این اقدام طولانی شود می تواند هر چه دارو از طریق بیهوشی عمومی به بیمار داده شده وارد جنین شده و در نتیجه بدنبال تولد نوزاد درجاتی از بی هوشی یا نضعیف سیستم عصبی و تنفسی را داشته باشد اصطلاحاً به آن می گویم. بچه ممکن است سرحال نباشد. اما این مهم در بی حسی نخاعی اتفاق نمی افتد در بی حسی نخاعی دارو در حجم خیلی کم استفاده می شود و در کمر ترزیق می گردد و احتمال رسیدن دارو به چنین حتی در صورتی که عمل جراحی طول بکشد کم خواهد بود بنابراین نوزاد شما سرحال تر خواهد بود. پس اولین خدمتی که تصمیم شما در رابطه با انتخاب نوع بیهوشی برای نوزاد انجام می دهید ورود او به دنیای جدید با روحیه بهتر و سرحال تر می باشد.

2-نکته مهمی که از هر نظر ثابت شده و قابل توجه می باشد تماس سریع مادر با نوزاد در اولین دقایق می باشد و این تماس می تواند علاوه برداشتن فواید فیزیولوژیکی مثل حفظ دمای مناسب برای نوزاد و پیش گیری از کم شدن درجه حرارت نوزاد که در دقایق اول اهمیت دارد باعث شکل گیری حالت های روحی روانی مناسبی بین مادر و نوزاد از همان دقایق اول شده که این مسئله می تواند اثراشن را در مسائل اجتماعی، روحی و عاطفی نوزاد در سالهای آنی تضمین نماید.

3-بعضی از عوارض جراحی و بیهوشی بدنبال بی حسی نخاعی کمتر از عمومی می باشد مثل خونریزی های بعد از عمل- مشکلات تنفسی و خونی

بنابراین می توان با توجه به همین سه مسئله تصمیم مناسبی جهت انتخاب بی هوشی برای عمل سزارین نمود مطمئن باشید در طی عمل با بی حسی هیچگونه دردی را بجز به نخواهید کرد عمل جراحی شما بدون اینکه شما چیزی ببینید انجام خواهد شد و صدای گریه نوزادتان اولین بار می تواند توسط خود شما شنیده شود که این مسئله می تواند تحمل شما را در مقابل تمام مسائل پیشین رو افزایش دهد.

در صورتی که تمایل داشته باشید درخصوص بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی اطلاعات دیگری داشته باشید می توانید و طریق این آدرس سوالات خود را مطرح نمایید.


   
تعداد بازدید:   ۴۴

 


چاپ | ارسال به ايميل
< >